piątek, 7 sierpnia 2020

Zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów, a zmiana planu miejscowego

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych chronionych klas bonitacyjnych oraz gruntów leśnych zgodnie z art. 17 pkt 6 lit. c u.p.z.p. wymaga uzyskania na etapie sporządzania projektu planu miejscowego zgody właściwego organu.

Zgoda o której mowa, wydawana jest w formie decyzji administracyjnej na zasadach określonych w KPA. Zauważyć jednak należy, że ma ona nieco inny charakter niżeli "klasyczne" decyzje administracyjne wydawane w oparciu o przepisy KPA.

Podstawową różnicą jest fakt, iż można ją uzyskać tylko na etapie procedury sporządzania planu miejscowego i w odróżnieniu od pozostałych decyzji administracyjnych, nie ma ona charakteru samoistnego, tzn. wywiera skutek dopiero po "skonsumowaniu" planem zagospodarowania przestrzennego, toteż sama przeznaczenia terenu nie zmienia. Formalnie stanowi natomiast "narzędzie" kontroli zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

W uchwale NSA (II OPS 1/10 z dnia 29 listopada 2010 r.) stwierdzono: „Przyznanie zgodzie na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych (rolnych) na cele nieleśne (nierolnicze) charakteru decyzji administracyjnej nie oznacza automatycznie, że zgoda, o jakiej mowa w art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, stanowi akt samoistny w tym znaczeniu, że wywiera skutek niezależnie od "skonsumowania" tej zgody w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zgoda taka jest udzielana w toku procedury planistycznej i na potrzeby tej procedury.”

Niezależnie jednak od powyższego, w przypadku zmiany planu miejscowego, co do którego uzyskano zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, ponowne wystąpienie z wnioskiem o zgodę w przypadku zmiany określonego przeznaczenia terenu w projekcie planu, wydaje się nieuzasadnione i bezprzedmiotowe. Zauważyć należy, że grunty rolne, przeznaczone już w obowiązującym planie na cele nierolnicze, nie stanowią gruntów rolnych w świetle obowiązujących przepisów prawnych, w tym w rozumieniu art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. 

W piśmie nr GZ.tr.057 – 602 – 785/13 z dnia 13 stycznia 2014 r. MRiRW kwestię tę wyjaśnia następująco:

„Z brzmienia pytania wynika, że w omawianym przypadku przedmiotowe grunty rolne w ramach obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uległy zmianie przeznaczenia na cele nierolnicze, przy czym organ nadzorczy nie zgłosił uwag, co do jego niezgodności z przepisami prawa. Skoro zatem w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego grunty rolne zostały przeznaczone na cele nierolnicze, to przepisy art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie mają do nich zastosowania, bowiem przepisy te odnoszą się do gruntów rolnych.”

2 komentarze:

  1. Cenne informacje można tutaj znaleźć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastanawia mnie czy nie prościej przeprowadzić klasyfikację gruntów i obniżyć klasę gruntu z IIIb na IVa i po zmianie złożyć wniosek o sporządzenie planu... Chociaż po audytach NIK może być z tym problem.

    OdpowiedzUsuń